Güzellik Sırları

Saçınızı boyattıkta sonra

Saçınızı boyattıkta sonra

Saçınızı boyattıkta sonra cildinizden kalan boyalardan kurtulmanın 10 pratik yöntemi

Kendinize yeni bir stil yaratmak istediğiniz zaman dış görünüşünüzde en kolay değiştireceğiniz yer saçlarınızdır. Her ne kadar saçlarınızı boyarken cildinize bulaşmaması için önlem alsanız da bu yeterli gelmeyebilir. Boyattıktan sonra alnınızda, boynunuzda, kulaklarınızda ve ellerinizde boya lekeleriyle karşılaşabilirsiniz. Eğer bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız; size önereceğimiz bu 10 pratik yöntemi uygulamalısınız.

 

Cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkartılır?

Petrol jeli

Saç boyatılmadan önce; saç çizgisine petrol jeli sürerseniz, boyanın cildinize leke yapmasını engelleyebilirsiniz. Saçınızı boyattırmadan önce sürmediyseniz; boya sonrasında lekeli kısma, leke kaybolana kadar masaj yaparak boyayı temizlemelisiniz.

 

Bebek yağı

Pamuğu bebek yağına batırarak tıpkı petrol jelinde olduğu gibi boya lekesi geçene kadar, lekeli yeri pamukla ovunuz. Bebek yağı, boyayı ciltten çıkarmada; hem en kolay uygulanan hem de en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Deterjan

Saç boyasını cildinizden çıkartmak için elinize aldığınız az miktardaki sıvı deterjanla boyalı bölgeyi ovalayın ve biraz bekleyerek durulayın.  Sıvı deterjanı uygularken gözünüze temas ettirmemeye dikkat edin.

Saç spreyi

Boya lekesi nerede ise spreyi oraya sıkarak sertçe ovun. Eğer leke saç çizgisinde bulunuyorsa; sprey sıktığınız bir pamuk yardımıyla o bölgeyi silin ve ılık su ile durulayın. Saç spreyi, boya cildinize bulaşmadan öncede kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Lava sabunu

Lava sabunu; boya lekeleri, yağ lekeleri gibi deriye bulaşan pek çok kimyasalı temizlemede kullanılır. Genellikle ressamlar, mekanikçiler, inşaat işçileri tarafından kullanılan ağır bir üründür. Bu yüzden el için kullanımı daha uygundur. Ancak yüzünüzdeki lekeler için diğer yöntemleri kullandığınız halde geçmediyse lava sabununu kullanabilirsiniz.

Ellerinizi köpürterek yıkayın daha sonra makyaj temizleyicisini sürün. Yüzdeki boyalar için kullanımında ise; yüz temizleme köpüğü ya da normal sabunla yıkar gibi yıkayın. Göze temas ettirmemeye dikkat edin.

Yemek sodası

Ölü deriyi pul pul dökerek derinin canlanmasını sağlar. Cildinizden boyayı çıkartmak için 2 çorba kaşığı sıvı çamaşır deterjanı, 2 çorba kaşığı kabartma tozu, birazda sodayı karıştırarak hazırlayacağınız karışımla boya lekelerinden kurtulabilirsiniz. Karışımı boyalı kısma bez ya da pamuk yardımıyla sürün ve ılık suyla durulayın. Bu karışımı elbiselerinizdeki lekeleri temizlemek içinde kullanabilirsiniz.

Limon suyu

Limon, güçlü bir temizleme özelliğine sahiptir. Banyo suyunuza karıştırarak ya da pamuğu limon suyuna batırarak lekeleri temizleyebilirsiniz.

Makyaj temizleyici

Makyaj temizleyicisini, makyaj pedi ya da pamuk yardımıyla lekeli bölgeye sürerek ovalayın. Birkaç dakika bekleterek durulayın. Cildinizin temizlendiğini göreceksiniz.

Aseton

Asetonu bir pamuğa bolca dökerek cildinizin boya olmuş yerine sürün. Asetonu 30 saniye kadar bekleterek ılık suyla durulayın. Göze temas ettirmemeye dikkat edin.

Diş macunu

Aşındırıcı özelliği bulunan diş macunu saç boyasını deriden söker atar. Tek yapmanız gereken diş macununu saç boyası olan yere masaj yaparak sürmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu