Hamilelik Dönemi

Sezaryen Doğum Yapmak mı Normal Doğum Yapmak mı

Doğum dünyada yaşayan nerdeyse her canlının yaşadığı hatta yaşamak zorunda olduğu bir durumdur. İlk zamanlarda hamileliğin süreci ya da bebeğin durumu ne olursa olsun, normal doğum gerçekleştirilir ve farklı bir yöntem kullanılmazdı. Fakat 1881 yılında ilk sezaryen gerçekleştirilerek sonrasında oda bir doğum şekli olarak listeye eklendi.

Genellikle bebeğin ya da annenin sağlık durumunda herhangi bir tehlike söz konusu iken gerçekleşen sezaryen doğum, artık şimdiler de gönüllü olarak ilk doğumlarda da tercih edilir oldu. Normal ya da sezaryen doğuma karar veremeyenler ikisinin de avantaj ve dez avantajını inceleyerek en güzeline karar vermesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Normal Doğumun Avantajları 

Doğanın bir kanunu olan normal doğum, yaratıcı tarafından insanın gücü, yapısı, sağlığı, maneviyatı gibi etkenlerden hesaba katılarak insanoğluna verilmiş bir nimettir. Halk arasında bilinen gerçeklerden birisi de ” her şeyin doğalı en güzelidir” kuralıdır. Bu sebeple normal doğum bıçak altına yatmaya gerek kalmaksızın yapılır.

Toparlanması daha kolay, kadının tahminin daha iyi temizlenmesi açısından daha sağlıklı, anne ile bebek arasındaki bağın daha kuvvetli olması ve daha çok zahmet olduğu için değer bilmek adına da gerekli olan bir doğum şeklidir. Fakat tüm bu durumlar kadının doğumu riskli olarak çok zor geçmediği ve çok fazla iç dış dikişi olmadığı müddetçe olur.

Sezaryen Doğum Avantajları 

Sezaryen doğum da bazıları tarafından doğa kanunlarına aykırı bir olay olarak görülse de aslında oda insanoğluna zor anların kurtarıcısı olarak verilen bir nimettir. Eğer doktor kadına her şeyin normal doğum için uygun olduğunu söylüyorsa, kadınlarda gönüllülük esastır. Fakat eğer doktor kadında çatı darlığı, bebekte kalp sağlığı sorunu, annede kalp şeker ya da tansiyon rahatsızlığı, aşırı derecede basur sorunu gibi aksiliklerden dolayı normal doğumu tavsiye etmiyorsa sezaryen bir avantaj olarak düşünülebilir. Fakat yine de en güzeli, normal doğumun başta denenmesi ve sonrasında gücünün yetmeyeceğini ve maddi ya da manevi olarak sağlığının bozulacağını anladığında gerekirse sezaryene girmeyi istemesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu