Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebeklerin Banyosu Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni ebeveyn olan kişiler yenidoğan bebeklerin nasıl yıkanacağı konusunda birçok farklı ayrıntıya takılıyor olabilirler. Yenidoğan bebeklerin hassas cilde sahip olması yetişkinlere göre farklı adımların takip edilmesine sebep oluyor.

 

Yenidoğan Bebek Banyosunda Hazırlık Aşamaları

 

Bebeğinizi yıkamaya hazırlamadan önce ilk etapta banyoyu hazırlamanız onun üşümesini engeller. Bebekleri yıkamak için ilk 6 aylık süreç boyunca bebek küvetleri kullanabilirsiniz. Bu tür küvetler yalnızca onların kullanımına ayrıldığı için yetişkinlerin de yararlandığı duş ve küvetlerden mikrop geçmesi durumu engellenir.

 

Bebek küvetleriyle yenidoğanlar için banyo filelerini kullanabilirsiniz. Bu tür fileler, bebeklerin üzerine yatabilecekleri esnek yapıya sahiptir. Yenidoğan bebek için banyonun sıcaklığını dirseğinizi suya sokarak ölçebilirsiniz. Banyo suyunun sıcaklığını ölçebilecek özel termometreleri kullanarak daha güvenilir bir yöntemden de yararlanabilirsiniz.

 

Banyo suyunu hazır hale getirdikten sonra bebeğinizin havlusunu yakın bir yerlere koymalısınız. Yenidoğan havlusu olarak pamuklu bez ile üretilen parçaları tercih etmelisiniz. Bebeğin ilk banyosuysa herhangi bir şampuan ve sabun kullanmanız tavsiye edilmez. Daha sonraki dönemler için özel bebek sabunu ve yenidoğan şampuanı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu tür ürünler bebeklerin hassas ciltleri ile uyum sağlayabilecek özel içeriğe sahiptir.

 

Yenidoğan Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bebeğin her bölgesi için sabun kullanmanız şart değildir. Fakat eller ve bezlenen bölgeyi sabun ile yıkamanız hijyen koşullarını sağlayabilmek adına doğru olacaktır. Bu esnada bebeğin cildi ile uyumlu olabilecek özel bir lif kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bebeğin boynunu alt kısımlardan destekleyecek şekilde kol altlarından tutmayı ise asla unutmamalısınız.

 

Yenidoğan bebeğin önce ayak ve bacakları daha sonra vücudunu suya sokarak yıkamaya başlayabilirsiniz. Bu sırada onunla yumuşak bir ses tonu ile konuşarak rahatlatabilirsiniz.

 

Bebeğin banyodan sonra giyeceği her şeyi yakın bir yerde konumlandırmalısınız. Böylelikle kolay bir şekilde bebeğinizi durulayabilir, kuruladıktan sonra hemen giydirebilirsiniz. Banyo, kullanılacak yenidoğan şampuanı ve havlular hazır ise bebeği soyarak banyoya alabilirsiniz.

 

Banyodan sonra bebeği iyice kurulamalı ve cildine masaj yaparak bebek yağları sürmelisiniz. Bebek masajı ile bebek yağını sürerek cildi besleyebilir ve bebeğinizin kendisini daha ii hissetmesini sağlayabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu