Kadın Dünyası

Evlilik Baskısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

İnsanların evlilik ile ilgili düşünce ve tutumları değişmeye başladı. Bundan kaynaklı evlilik yaşı ileri bir yaşa kadar gitmeye başladı. Bundan kaynaklı da  toplum ve kültür karşısında kişilere evlilik için baskı oluşmaya başladı. Birçok insan için bu baskı önemli bir sorun haline gelmeye başladı.

Baskıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Toplumun genelinde evlilik standartlaştırılmış bir yaşam çizgisi olmaya başlamış bir durumda. Evlilik insan hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Evlilik  zor ve karmaşık bir durumdur. Evlilik öncesi evlenmeyi düşündüğün kişiye karar vermek zor ve karmaşık bir süredir. Modern hayatın da etkisiyle evlilik değişmeye başladı. Ve bu değişiklik sonucunda toplumun evlilik konusunda baskıcı davranan bir kesim de mevcut. Bu evlilik baskısı ile başa çıkmak çok zor ve ağrılı bir dönemdir. Sizi insanlar yanlış yolda ya da geç kaldığınızı söylüyor ise  size hayatınızı kolaylaştırabilecek bir kaç tavsiyeyi listeledik. Bunlardan bir kaçı;

Herkes Hayatı Aynı Şekilde Yaşamak Zorunda Değildir

Evliliğe hazır olan kişiler için geçerlidir. Herkes 20 yaşında evlenip 25 yaşına gelmeden anne ve baba olmak zorunda değildir. Size geç kaldığınızı söylüyor ve baskı yapılıyorsa sizin de bu düşünceden bir an evvel uzaklaşmanız gerekir. Kendi üzerinizde siz de toplumun dayattığı baskıyı uygulamayın.

Ne Yapmak İstediğinize Odaklanın

Kendinizin de  ne istediğinizi sorun. Evlenmek mi istiyorsunuz yoksa evlenmeyi düşünmeyip kariyer yapmak mı? Kendinizde ne istediğinden emin olduğunuzda, başkalarının söyledikleri sizi daha az etkiler.

Savunmacı ve Öfkeli Davranmayın

Duygularınızı aktarırken öfkeli ve savunmacı olmayın. Konuşmanız, bir sonuca varmayan fikir çatışmasına dönüşür. Karşı tarafın endişelerini anladığınızı ve önemsediğinizi belirtin. Neye odaklanmak istediğiniz konusunda dürüst olun. Aksini düşünen yakınlarınıza kendinizi kibarca açıklayın. Evlilik hakkında konuşmak istemediğinizi açık ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Duygularınızı Paylaşın

Duygular somut değildir ve size  duygularınızı dürüst bir şekilde aktarmazsak, karşı taraf hissettiklerimizden bir haber olabilir. Evlilik baskısının ardında yatan düşünceleri anlamaya çalışın ve bu duyguları paylaşın.

Sorulardan Kaçınmayın

Size evlilikle ilgili sorular sorulduğunda çekinmeyin ve cevaplamaktan kaçınmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu