Güzellik Sırları

Mandalina Kabuğu Faydaları

 

Tam anlamı ile bir c vitamini deposu olan mandalina sindirim sorunlarından daha pek çok hastalığa kadar adeta bir şifa kaynağıdır. Bu nedenle mevsiminde bolca mandalina tüketilmesi önerilir. Ama mandalinayı tükettikten sonra kabuklarını atmamanızda fayda vardır.  Çünkü en az mandalina kadar kabukları da adeta birer şifa kaynağıdır. Dolayısı ile cilt problemleri, saç problemleri ve tırnak problemleri başta olmak üzere cildinizin her alanında mandalina kabuğu ile bakım yapabilirsiniz. Eğer cilt güzelliğinize ve cilt bakımınıza önem veriyorsanız mutlaka Mandalina kabuğu faydaları nelerdir? Adlı yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Mandalina Kabuğunun Ciltte Kullanımı

Limonunun ve limon kabuğunun cilt üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Tıpkı limon gibi mandalina da pek çok cilt sorunlarında kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. Cilt üzerinde daha çok parlaklık vermesi için kullanımı yapılsa da daha pek çok cilt sorunu için de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle bazı ünlü kozmetik markaları ürünlerinin içinde sürekli olarak mandalina kabuğuna yer vermektedir. Bunun nedeni mandalina kabuğunda bulunan doğal bileşenler ve vitaminlerdir.  İşte mandalina kabuğunun cilde faydaları;

  • Mandalina kabuğu cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına katkı sağlar.

Geniş cilt gözenekleri cildin olduğundan daha fazla yaşı görünmesine neden olur. Eğer cilt gözenekleriniz geniş ise bunun için mandalina kabuğu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ise mandalina kabuğunu kaynatıp, mandalina kabuğun suyu ile cildinizi yıkamak olacaktır. Haftada birkaç kaç mandalina kabuğunu bu şekilde cildinize uygulayabilirsiniz. Harika sonuçlar verecektir.

  • Mandalina kabuğu saçların ışıl ışıl görünmesini sağlar.

Saçlarda oluşan boya matlığı ve diğer mat görünümler için mutlaka mandalina kabuğundan faydalanmanız önerilmektedir. Özellikle yüksek oranda c vitamini içerdiği için sç dökülmelerini de önleyecektir. Saçlarınızın daha hacimli, canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız haftada bir kez saçlarınızı mandalina kabuğu suyu ile yıkamanız önerilir.

  • Mandalina kabuğu bölgesel kararmaları önler.

Daha çok eklem bölgelerinde meydana gelen bölgesel kararmalar için mandalina kabuğundan faydalanabilirsiniz. Bir miktar mandalina kabuğunu kaynattıktan sonra bölgesel kararma yaşadığınız yere bir miktar karbonat ile karıştırıp, uygulayabilirsiniz. Özellikle epilasyon sonrası oluşan bölgesel kararmalar için mutlaka verdiğimiz bu karışımı uygulamanız tavsiye edilir.

  • Mandalina kabuğu tırnak bakımında kullanılır.

Çabuk kırılan tırnaklar için mandalina suyundan ve mandalina kabuğundan faydalanabilirsiniz. İlk olarak mandalina kabuğunun suyunu çıkarıp, bir miktar toz şeker ile karıştırıp, tırnaklarınızı bu karışım içinde 5 – 7 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınız daha güçlü olacak ve hatta tırnak üzerinde bulunan sarı lekeler de ortadan kalkacaktır.

  • Mandalina kabuğu cilt nemlendirmede iyi sonuçlar verir.

Cilt kuruluğu ile savaşan kişiler ciltlerini mandalina kabuğu suyu ile yıkayabilirler. Çünkü mandalina kabuğu cilde nem sağlayarak, daha yumuşak bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer cildinizde kurumalar ve pul pul dökülmeler mevcut ise mandalina kabuğu kullanmanız yerinde olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu