Güzellik Sırları

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar kadınlar için çok önemlidir. Farklı model ve renklerde birçok saç kullanımı vardır. Bakımlı saçların kişiye bir özgüven verdiği gerçeği de asla göz ardı edilmemelidir. Kadınların bazıları sık sık saçlarına işlem uygulamaktadır. Renk değişimi, açıcılar, ani renk geçişleri gibi pek çok işlemi uygulamaktadırlar. Bunun bir dezavantajı ve sonucu olarak da saçlarda yıpranma meydana gelmektedir. Boyalı saçlar doğal yapısında kalan saçlara göre daha fazla bakım ve incelik gerektirmektedir. Peki, boyalı saçları nasıl daha bakımlı ve sağlıklı hale getirebiliriz?

 

Boyadan Kaynaklı Yıpranmalar İçin Öneriler

 

-Doğru Şampuan ve Saç Kremi Kullanımı

Saçlar için pek çok ürün üretilmiştir. Her yapıya ve şekle uygun ürünler bulunmaktadır. Saçları boyalı olan kişiler ise boyalı saçlar için üretilmiş şampuan ve saç kremini kullanmalıdır. Doğru saç kremi kullanımı özellikle boyalı saçlar için çok önemlidir. Yıpranmış olan saça uygun saç kremi uygulanmazsa taranma esnasında kopmalar daha fazla meydana gelecektir.

-Saçların Yıkanması

Saçlar için en önemli besin kaynağı elbette kendi ürettiği yağdır. Saçların kendi yağıyla da beslenmesi daha sağlıklı olması için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden boyalı saçlar çok sık sık yıkanmamalıdır. Ayrıca sık yıkanan boyalı saçtan boya daha hızlı akacaktır. Bu da yeni bir işlem uygulanma sürecini kısaltacağından dolayı tekrar ve sık işlem gören saç daha çok yıpranacaktır.

-Doğal Yağlar

Hayatın her alanında kurtarıcı olarak kabul edilebilecek ürünler elbette doğal yağlardır. Boya işlemi kimyasal bir işlem olduğundan dolayı saçın doğal yapısını bozmaktadır. Saçların doğal ve güçlü haline geçişini sağlayabilmek ve ayrıca rengin korunmasını sağlamak için doğal yağlardan da destek alınmalıdır. Kullanılan doğal yağların zeytinyağı ve badem yağı gibi hafif yağlar olmasına özen gösterilmelidir.

 

Doğal Maskeler İle Boyalı Saç Bakımı

 

Evde bulunan malzemeler ile kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal maskeler de boyalı saçlarınız için bir bakım aracı olacaktır. Örneğin mayonez, yumurta, zeytinyağı üçlüsünü karıştırarak saçınıza uygulayıp bir saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu işlem saçınıza nem kazandıracak aynı zamanda renginin korunma süresini de arttıracaktır. Bir de tabi ki yanmış ve yıpranmış saçların düzenli olarak kesilmesi de saçın sağlıklı ve bakımlı uzamasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu