Güzellik Sırları

Göz Altı Morluklarını Ve Torbalarını Giderme

Göz Altı Morluklarını Ve Torbalarını Giderme

Göz Altı Morluklarını Ve Torbalarını Giderme İçin Neler Yapılabilir? 

Yorgunluk sebebi ve uykusuzluktan kaynaklanan durumlardan dolayı göz torbaları ve morlukları şikâyetlerinden yakınabilirsiniz. Gözaltı morlukları ve torbalarının oluşmasında birçok etken neden olmaktadır. Genelde uykusuzluktan oluşan morluk ve gözaltı torbalarının oluşmasında stres ve yorgunluk gibi durumlarda neden olmaktadır. Evde yapacağınız yöntemler sayesinde kurtulabileceğiniz gözaltı morlukları ve torbalarına neden olan etkenleri öncelikle sıralamakta fayda var.

Gözaltı Torbaları ve Morluklarına Neden Olan Sebepler

Gözaltında oluşan morluk ve torbaların kişilerde oluşmasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Uykusuzluk
 • Alerjik nedenler
 • Genetik faktörler
 • Yorgunluk
 • Sigara
 • Stres
 • Kafein tüketimi
 • Yaşa bağlı nedenler

Yaşa bağlı olarak göz kapaklarını destekleyen kasların ve doku yapılarının zayıflamasından dolayı cilt sarktıkça göz çevresinde de çukurlaşma olabilir buda gözaltı morluklarının ortaya çıkmasını sağlar. Göz çevresinde ki sınırlı olarak bulunan yağların gözlerin alt bölgelerine geçmesi muhtemeldir. Bu alanda sıvı birikmesi  oluşur ve buda göz torbasının oluşmasını sağlar. Uykudan uyandığınız anda ya da tuzlu yemekler yediğinizde de gözaltı torbalarının  oluştuğunu görebilirsiniz.

 • Uykusuzluk
 • Alerjiler
 • Sigara içmek
 • Genetik faktörler

Gözaltı Torbalarından Kurtulmak İçin Yöntemler

Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatıp gözaltı çevrenize birkaç dakika hafif baskı ile baslı tutun. Bu uygulamayı göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Yemekleri çok tuzlu yemekten kaçının ve sıvı tüketimine dikkat edin. Böylelikle gözaltı torbalarına neden olan sıvı tutulması önlenmiş olacaktır. Sigara içenlerde de gözaltı torbaları oluşumu görülebilir. Sigara içimini azaltmanız ya da bırakmaya çalışmanız daha sağlıklı görünen gözlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yeterli uyku göz torbalarının önlenmesi için önemlidir. Sağlıklı bir uyku için 8-9 saatlik güzel bir uyku yeterli olacak ve daha zinde uyanabileceksiniz. Yastığınızın çok alçakta olmasını önlemek için ek bir yastık altınıza koyabilirsiniz. Sıvı tutulması ve koyu halkaların oluşmasını bu sayede önleyebilirsiniz. Alerji sorununuz varsa mutlaka kullandığınız ürünlere dikkat edin. Özellikle sabun, saç boyası, bazı kozmetikler alerji nedeni olabilir.

Göz Altı Torbaları İçin Neler Yapılmalı?

Gözaltı torbalarından kurtulmak için evde kolay ve basit yöntemleri uygulayabilirsiniz.   Çay poşetlerini kullanarak gözlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kafein içeren çay poşetlerini kullanarak gözaltı torbalarını geçirebilirsiniz. Hazırlamak için iki hazır çay poşetini 3-5 dakika demleyip buzdolabında 20-30 dakika soğutarak gözaltı bölgenize uygulayabilirsiniz. Gözaltlarında 15 ila 30 dakika beklettiğiniz çay poşeti kompresi ile gözaltı torbalarından kurtulabilirsiniz.

Salatalık dilimlerini kullanarak da gözaltı bölgesine koyup bekletmeniz işe yarayabilir. Vücudun %60’ı sudan oluştuğu için vücudunuzun yeterli miktarda su almasına da dikkat edin. Su tüketimine dikkat ederek gözaltı torbalarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Cildinizi güneş ışınlarına korumak için güneş kremlerinden yararlanabilirsiniz. Koyu halkaların oluşumunu da bu sayede önlemeniz mümkündür.

Yediğiniz Besinlere Dikkat Edin

Yaşlanmaya bağlı olarak kolejen üretiminin azalması nedeni ile ciltte sarkma sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Yağ dokularının azalması demek göz kenarlarında kırışıklık ve koyu halka oluşumuna neden olacağından  kolejene destek olacak besinler tüketilmesinde fayda vardır. Bol C vitamini desteği ile vücudunuzda hyaluronik asidin emmesi desteklenebilir.

Sağlıklı cildin kazanılmasında C vitamini desteği önemlidir. Kırmızıbiber, portakal, brokoli, çilek, lahana, brüksel lahanası bol C vitamini içeren besinler olarak kolejen dengenizin korunmasında yardımcı olur.  D vitamini de vücut dengesine faydalı olan yiyecekler olarak tüketilmesi gereken besinlerdir. Kırmızı et olmak üzere, deniz ürünleri kümes hayvanları, fasulye, yeşil yapraklı sebzelerde demir açısından zengin olan besinlerden biridir. Tahıllı gıdalar ve bazı kuru meyveleri tüketerek gözaltı morlukları ve torbalarını azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu