Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebeğe Sünger banyosu yaptırmak

Yeni doğan bebekler:

  • Göbek bağı kendiliğinden düşene kadar yaklaşık (1-4 hafta)
  • Sünnet yarası iyileşene kadar yaklaşık (1-2 hafta)

Sünger banyosu denilen yöntem ile banyo yaptırılmalıdır.

Yeni doğan bebeklerin ilk yıl haftada 3-4 defa banyo yaptırılması önerilmektedir. Daha fazla banyo cildinin kurumasına sebep olabilir.

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce yanınızda olması gerekenler:

  • Hafif, kokusuz bebek sabunu ve şampuanı
  • Yumuşak temiz bir bez
  • Bebeğin başını temizlemek için yumuşak bir fırça
  • Temiz havlu ve battaniye
  • Temiz bebek bezi
  • Temiz giysiler

Sünger Banyosu için ılık bir odada olmaya ve çocuğun rahat pozisyonda olabilmesi için bebek küveti vb. bir yüzeyde olmasına dikkat etmek gerekir.

Ilık suyu, (kesinlikle sıcak olmamalı) bir küvetin içine veya bir kovanın içine doldurarak işe başlayın. Daha sonra bebeğinizin üstünü çıkararak onu hemen bir havluya sarın. Bebeğinizin göz ve çevresini nemlendirilmiş yumuşak bir bez veya nemlendirilmiş temiz bir pamuk ile silin. Yine aynı şekilde yeni doğan bebeğin burnunu ve kulaklarını da nemlendirilmiş bir bez veya pamuk ile hafifçe yumuşak dokunuşlarla temizleyin. Sonra kullandığınız bezi tekrar yıkayın ve bu kez sabunla birlikte bebeğinizin yüzünü nazikçe silin ve durulayın.

Daha sonra bebek şampuanını kullanarak bir köpük oluşturun bu köpük ile bebeğinizin başını hafifçe yıkayın ve durulayın. Daha sonra ıslak bir bez yardımıyla bebeğinizin geri kalan bölgelerini yıkayın. Boyun arkası Koltuk altı genital bölge kulak arkası gibi kırışık yerleri yıkadıktan sonra mutlaka kurutulduğundan emin olun.

Daha sonra bebekler için özel üretilen nemlendirici merhem ve benzeri ürünleri kullanarak bebeğin cildinin tahrişten ve kuruluktan uzak tutabilirsiniz. Temiz bez temiz kıyafetler ile bebeğinizi kontrollü bir şekilde giydirin.

Bu işlemleri uygularken göbek bağı bölgesine su değdirmemeye, o bölgenin sadece çevresini temizlemeye özen gösterin. Sünger banyosu da olsa açık olan bölgelerin nem kapması bile yeni doğan bebek için bir sorun teşkil edebilmektedir.

Aynı durum sünnet yarası içinde geçerlidir. Açık olan bölgenin sadece etrafının temiz nemli bir bezle temizlenmesi yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu